Toimunud sündmused 2018/2019

Lõpuaktus

Lõpuaktus

15. juunil 2019 sai tuule tiibadesse Krootuse kooli XXX lend. Kõrget lendu teile! 

Muusikatund Tanja ja Mihkliga

Muusikatund Tanja ja Mihkliga

6. juunil andsid tunnise kontserdi Krootuse kultuuriajas Tanja ja MIhkel, kes tutvustasid Saverna ja Krootuse õpilastele erinevaid muusikastiile. 

II kooliaste Setomaal

II kooliaste Setomaal

5. juunil käisid 4.-6. klassi õpilased Setomaal. Käidi Seto Talumuuseumis, sõideti läbi Saatse saapa, peatuti Räpina paberivabriku ja puusõdalase mälestusmärgi juures, jalutati Sillapää lossi aias ja katsuti Peipsi järve vett. 

Spordipäev

3. juunil toimus Orupedastiku virgestusrajal spordipäev. 

Looduslaager

Looduslaager

31.mai - 2. juuni toimus esimesel kooliastmel looduslaager. Kolme päeva jooksul käidi Tartumaal tutvumas taluloomadega, Viljandimaal Tipu looduslaagris ja Põlvamaal Valgesoos. Tegevused toimusid ka kodukülas Krootusel ja koolimajas. 

3. klassi preemiareis

3. klassi preemiareis

 3. klass osales MTÜ Ökokrati korraldatud üle-eestilisel veealaste uurimistööde konkursil ja sai selle eest preemiareisi A Le Coqi ja Värska Vee tsehhidesse.

Lasketiiru avamine

Lasketiiru avamine

27. mail avati Krootuse koolimaja keldris lasketiir.  

Viimane koolikell

Viimane koolikell

21. mail - üks lõbus ja lustakas päev üheksandikele enne pingelist eksamiperioodi.

Padjaklubi

Padjaklubi

18. mail olid oodatud koolimajja emad. Sügisel meisterdasid isad nn väliklassi jaoks laua ja pingid, emade ülesandeks jäi nüüd istumise alla padjad õmmelda. Kohale tuli kaheksa ema, kelle nobedate näppude all valmis 16 lustkaka disainiga patja. Õmblemistuba juhendas õpetaja Ele Kõiv, teised õpetajad olid ametis pirukate küpsetamise ja laua katmisega. Iga lapsevanem sai mälestuseks tänukirja ja meie kooli šokolaadi.  

Kuidas elad, Emajõgi

Kuidas elad, Emajõgi

15. mail oli 5. ja 6. klassi õpilastel võimalus tutvuda Emajõe elustiku- olustikuga. Õppepäev toimus jõelodjal Jõmmu, millega tehti kahe tunni pikkune retk mööda jõge. Lastele tutvustati Emajõe kallastel kasvavaid puid, juhiti tähelepanu kallastele, räägiti lindudest, kaladest ja paljust muust, mis selle veekoguga seotud.  

Inimeseõpetuse olümpiaad

Inimeseõpetuse olümpiaad

8. mail osalesid Iti Triin Telling ja Markus Kõiv vabariiklikul inimeseõpetuse olümpiaadil. Iti Triin saavutas oma vanuseklassis 2. koha. Enne seda olid Iti Triin ja Markus osalenud piirkondlikul olümpiaadil, kus nad saavutasid mõlemad esikoha ja kindlustasid edasipääsu vabariiklikku vooru. Piirkonnavoorus läks hästi ka Taavet Kindsigol, kes saavutas 3. koha. Õpilasi valmistas olümpiaadiks ette Imbi Vaikmäe.

I ja II kooliaste Ülenurme Põllumajandusmuuseumis

I ja II kooliaste Ülenurme Põllumajandusmuuseumis

6. mail võtsid1.-6. klassi õpilased osa hariduslikust programmist "Maagiline mesi". Kohapeal tutvuti muuseumi eksponaatidega, tehti nina tahmaseks sepikojas ja saadi ülevaade mesilastest ja meega seonduvast.

Loovtööde kaitsmine

Loovtööde kaitsmine

2. mail kaitses seitse kaheksanda klassi õpilast oma loovtööd. Loovtööde teemad olid põnevad ja õpilased said oma ülesandega väga hästi hakkama.  Rihhard Kuld tegi töö Kahhooti kasutamisest loodusainete õppimisel, Anette Ojarand ja Emma Kaidro korraldasid koos esmaabi viktoriini vanemale kooliastmele ja valmistasid samateemalise kinnistava kaardimängu nooremale kooliastmele. Markus Kõiv valmistas origami tehnikas jõulupeoks lavadekoratsioonid, Evelin Oraka propageeris tervislikku toitu, Eleri Nukk restaureeris vana kirjutuslaua ja Kait Rosenberg meisterdas riiuli. 

Nõidade päev

Nõidade päev

30. aprillil jooksid koolimajas ringi nõiad. Nõiad said lahendada ning täita mitmesuguseid ülesanded ning osaleda luuajooksus ja saapaviskes. Salajase hääletuse teel selgitati välja parimad kostüümid ja kõige nõialikumad nõiad. Üritust juhtis "peanõid" Hele. 

Maakondlik vene keele päev

Maakondlik vene keele päev

18. aprillil toimus meie koolis maakondlik 6.-7. klasside vene keele päev.  Üritus toimus maastikumänguna võistkondadele, kes pidid kaardi abil läbima kooli ümbruses olevad kaheksa kontrollpunkti ja lahendama seal ülesandeid. Alguses tuli leida õige vastus põhiülesandele ja kui see ei õnnestunud, siis tuli hakata pusima lisaülesande kallal. Vaja läks sõnavaralisi ja grammatilisi teadmisi vene keelest, aga ka mõningaid fakte Venemaast. Kokku osales 45 õpilast Räpina, Põlva, Kauksi, Viluste , Kanepi, Saverna ja Krootuse koolist. Ürituse organiseeris vene keele õpetaja Sirje Tamm, teda abistasid 8. klassi õpilased.

Soomusrong WABADUS

12. aprillil oli 7.-9. klassi õpilastel võimalus uudistada Põlva raudteejaamas soomusrongi WABADUS.  

Eesti karikavõistlused nutispordis

Eesti karikavõistlused nutispordis

8. aprillil toimus Haapsalu Kutsehariduskeskuses Eesti karikavõistluste finaal nutispordis. Meie kooli võistkond saavutas Nuti- Mati matemaatika Eesti karikavõistlustel väikeste koolide arvestuses 2377 punktiga III koha.  Võistkonda kuulusid Katriin Sirol (individuaalarvestuses 16. koht), Markus Kõiv (individuaalarvestuses 14. koht) ja Kristofer Soo (individuaalarvestuses 13. koht).  

Raamatu jälgedes

Raamatu jälgedes

Iga aasta aprillikuus toimub Põlva kooli raamatukoguhoidja Tiia Ojanurme poolt ellu kutsutud üritus "Raamatu jälgedes". Selle üritusega tähistatakse ülemaailmset lasteraamatu päeva. Kaks aastat tagasi toimus see üritus meie koolis, sel aastal korraldas ürituse Tilsi Põhikool. Meie kooli esindasid 4. klassi õpilased Laura, Mihkel, Kärt, Mia ja Risto, 3. klassist Ranek ja Jan 6. klassist. Esitamiseks lavastati katkend Katrin Reimuse raamatust "Mardi auto ja paskaagid". Õpilasi juhendas Mai Arujõe.

Jüri-Mari päev

Jüri-Mari päev

Naljapäeval peab ikka nalja saama. Selleks, et nalja saada, tuleb ise nalja teha. Meie koolis on traditsiooniks teha 1. aprillist üks tagurpidi päev: poisid tulevad kooli tüdrukutena ja vastupidi, mõned julgemad naisõpetajad seovad lipsu kaela ja joonistavad vutsid ette. 

Tehnoloogia valdkonna ainete olümpiaadi piirkonnavoor

Tehnoloogia valdkonna ainete olümpiaadi piirkonnavoor

22. märtsil said õpilased oma oskusi ja teadmisi  näidata tehnoloogia, käsitöö ja kodunduse valdkonnas. Meie kooli esindasid 8. klassi õpilane Rihhard Kuld, 7. klassi õpilane Viktoria Ivanova ja 9. klassi õpilane Rea Nukk. Viktoria saavutas kodunduse olümpiaadil 3. koha, Rea osutus käsitööolümpiaadil maakonnas parimaks ning võistleb 12. aprillil vabariiklikus voorus.

H2O - võta kraanist ja joo!

H2O - võta kraanist ja joo!

22. märts oli rahvusvaheline veepäev. Selle päeva tähistamiseks külastasid meie kooli vallavanem Andrus Seeme ja arendusnõunik Piret Rammul, et üle anda tänukiri 3. klassile ja nende õpetajale Sigrid Mallesele, kes osalesid MTÜ Ökokratt korraldatud üle-eestilise vee-alaste uurimistööde konkursil ja saavutasid väga hea tulemuse. 

Ettevõtluskuu 3. nädal

Ettevõtluskuu 3. nädal

Ettevõtluskuu kolmandaks nädalaks on õpilased valmis saanud oma tooted, mida nüüd õpiti müüma.  Vallavanem Andrus Seeme ja arendusnõunik Piret Rammul olid kohe nõus ostma nii käsitööseepi kui ka kanepiõli baasil valmistatud huulepalsamit. 

Rahvaülikooli loeng

Rahvaülikooli loeng

18. märtsil kuulasid 6.-9. klassi õpilased loengut teemal "Kas suitsetamine ja alkoholi tarvitamine Eestis muutuvad aina ebapopulaarsemaks?" 

Sisekergejõustiku võistlused Võrus

19. Märtsil toimusid sisekergejõustiku võistlused Võrus. Kooli esindasid Margarita ja Viktoria Ivanova, Rihhard Kuld, Hardi Tohvri, Reio Kähr ja Välek Veeroja. Rihhard saavutas kõrgushüppes 1. ja kuulitõukes 5. koha. Viktoria saavutas 600 meetri jooksus 3. ja kõrgushüppes 4. koha. Välek sai 1000 meetri jooksus 5. koha.

Hetki vabariiklikult emakeeleolümpiaadilt

Hetki vabariiklikult emakeeleolümpiaadilt

34. emakeeleolümpiaad toimus 15.-16. märtsil Tallinna Ülikoolis. Põlvamaalt oli olümpiaadile kutsutud viis õpilast, sealhulgas kaks meie koolist: Lisete Härma ja Markus Kõiv. Vabariiklikule voorule eelnes piirkonnavoor, millest sel aastal võttis osa 1787 õpilast. Olümpiaadi korraldajatel oli hea meel tõdeda, et emakeeleolümpiaad muutub aasta- aastalt populaarsemaks. Olümpiaaditöö oli kaheosaline, kummagi osa kirjutamiseks oli aega 1,5 tundi. Kellel lusti ja jõudu jätkus, see sai osaleda õhtusel üritusel, kus kirjutati luuletusi, mängiti mänge ja peaasjalikult loodi uusi tutvusi. Järgmisel päeval viidi olümpiaadist osavõtjad filmimuuseumisse, seejärel koguneti ürituse pidulikuks lõpetamiseks ja auhindade kätteandmiseks. Meie kooli õpilane Lisete Härma saavutas oma vanuseastmes 3. koha.

Emakeelepäev

Emakeelepäev

14. märtsil tähistasime emakeelepäeva. Kogu koolipere kogunes aulasse, et osaleda ühises emakeeletunnis.  Kuna 2019. aasta on nii rahvusvaheline põliskeelte aasta kui ka eesti keele aasta, siis keskendusime teemale "Eesti keel teiste keelte seas". Õpilased said arutleda teemadel, milline oleks maailm, kui kõik räägiksid ühte keelt, miks on oluline õppida võõrkeelte kõrval ka emakeelt ja kas mõni keel on teistest parem. 

Algas "Praktiline ettevõtluskuu"

Algas "Praktiline ettevõtluskuu"

Alates 7. märtsist on meie kooli 8.-9. klassi õpilastel võimalik tutvuda lähemalt ettevõtlusega. Ühe kalendrikuu jooksul korraldab Kaasaja OÜ koostöös kooliga uudse ja põneva, ettevõtlusalaseid teadmisi ning praktilisi kogemusi täis mängulise ettevõtlusprojekti. Ettevõtluskuu tegevused jagunevad iganädalasteks kahepäevasteks ning kahe akadeemilise tunni pikkusteks eriteemalisteks kohtumisteks projekti läbiviijatega. Koos õpitakse suunama mõtlemist ettevõtlikumaks, arendades mänguliselt ettevõtlikku meelt, koostööd ja omavahelist suhtlemisoskust. Projekti läbiviijateks on Merike Mätas ja Katria Talts.

Vastlapäev

Vastlapäev

Kuigi selle aasta ilm ei soosinud liulaskmist, sai vastlapäev ikkagi peetud. Hommikupoolikul olid kõik oodatud vastlalaadale müüma ja ostma, pärastlõunal käidi orienteerudes pikka linakiudu otsimas. Seekord tuli üles leida 16 punkti ja kohapeal lahendada mitmesuguseid  ülesandeid. Loomulikult pakuti lastele ka traditsioonilist vastlatoitu - oasuppi ja vastlakuklit. 

Õpetajate koolitus

Õpetajate koolitus

27. veebruaril toimus Krootuse ja Saverna õpetajate ühine koolitus teemal "Refleksioon töökeskkonnas ja selle positiivne mõju", lektoriks Ervin Laanvee. Hr Laanvee rõhutas, et refleksioon on osa õpetaja kutseoskusest, seda tuleb treenida. 

EV aastapäeva tähistamine

EV aastapäeva tähistamine

22. veebruaril tähistasime koolis oma kodumaa 101. sünnipäeva. Seekord tegid lapsed ise endale peo, s.t iga klass valmistas kontserdiks ette mingi numbri. 

Sõbrapäev

Sõbrapäev

 14. veebruaril oli õpilastel võimalus tulla kooli punases riietuses, võtta kaasa südamekujulisi esemeid ja postitada armsatele inimestele kaarte.  Pärast neljandat tundi koguneti saali, kus õpetaja Sigrid Mallene andis üle tiitli kõige sõbralikumale töötajale, poisile ja tüdrukule. Sõbraliku töötaja tiitli sai Sirje Unt, sõbralikem tüdruk oli Ülle ja poiss Hardi. Edasi kuulati luulekava sõpradest ja sõprusest, moodustati sõbrateemalisi vanasõnu ja mängiti ringmängu "Me lähme rukist lõikama". Päeva lõpus avati sõbrapäevapostkast ja jagati adressaatidele kaardid.

Ämblikud

Ämblikud

14. veebruaril oli meie kooli õpilastel võimalus tutvuda Lõuna- Ameerikast pärit ämblike - linnutapikutega. Ämblikuhuviline külaline Toomas Pranstibel tuli Tallinnast, kaasas karbid ehtsate ja elusate ämblikega. Õpilased said põhjaliku ülevaate linnutapikute eluviisist, toitumisest ja paljunemisest. Kuigi kuulajaskonna hulgas oli palju neid, kes ämblikke oma lemmikuks ei pidanud, polnud vaja kellelgi oma elu pärast karta ega loengu ajal saalist lahkuda. Toomas Pranstibel käis möödunud õppeaastal meie koolis külas madude ja sisalikega. 

Külalised Lähte ÜG-st

Külalised Lähte ÜG-st

Lähte ÜG direktor Üllar Loks ja sama kooli infojuht Tiit Helm käisid 9. klassile tutvustamas õppimisvõimalusi ja -tingimusi Lähtel.  

Küberturvalisus ja raudteeohutus

Küberturvalisus ja raudteeohutus

13. veebruaril said 6. klassi õpilased kuulata kolmandat loengut KEAT-programmi raames. Seekordse kahetunnise loengu teemadeks olid küberturvalisus ja raudteeohutus. Loenguid viisid läbi piirkonnapolitseinik Consuelo Laanemäe Räim ja noorsoopolitseinik inspektor Terje Lukk. 

Maakonna koolinoorte MV lauatennises

Maakonna koolinoorte MV lauatennises

7. veebruaril toimusid Põlvamaa koolinoorte meistrivõistlused lauatennises. Meie kooli esindas Viktoria Ivanova, kes saavutas oma vanuseklassis I koha. Kokku võistles 38 noorsportlast. 

Kahoot

Kahoot

 5.veebruaril

Bioloogiaolümpiaad

 2. veebruaril toimus bioloogiaolümpiaad, mis läks meie kooli kaheksal õpilase väga edukalt. Kokku võistles 57 õpilast seitsmest koolist. Õpilasi valmistas olümpiaadiks ette Karin Valdas ja tulemused olid järgmised: 6. klassi  arvestuses Taavet Kindsigo 5.-6. koht, 7. klassi arvestuses Välek Veeroja 1. koht ja Katriin Sirol 4. koht, 8. klassi arvestuses Markus Kõiv 3. koht ja Kerttu Konks 4. koht, 9. klassi arvestuses Lisete Härma 1. koht, Tulev Mägi 4. koht ja Johanna Juhkam 5. koht.

Õppekäik Viljandisse

1. veebruaril käisid 7. ja 8. klassi õpilased koos klassijuhatajatega Viljandis. Plaanis oli kuulata Viljandi Jaani kiriku kuulsat kellamängu, külastada Viljandi Kultuuriakadeemiat, kõndida üle kuulsa rippsilla ja lõpuks vaadata Ugalas etendust "Moraal". Muusikaline lavastus heidab humoorika pilgu teismeliste ajusagarate vahele, püüdes aru saada, milline siis ikkagi on see "päris teismeline". Kõik kavandatu sai peaaegu täidetud, kahjuks ei kuulnud ekskursandid kellamängu, sest teadmata põhjustel kellamäng sel päeval ei helisenud. 

Emakeeleolümpiaad

Jaanuarikuu viimasel päeval said oma teadmisi testida maakonna põhikoolide ja gümnaasiumide õpilased emakeeleolümpiaadi piirkonnavoorus. Meie kooli au kaitsesid 5. klassi õpilane Iti- Triin Telling (2.koht), 6. klassi õpilane Taavet Kindsigo (7. koht), 7. klassi õpilane Katriin Sirol (12. koht), 8. klassi õpilane Markus Kõiv (1. koht) ja 9. klassi õpilane Lisete Härma (1. koht).  

Keemiaolümpiaad

26. jaanuaril toimus keemiaolümpiaadi piirkonnavoor, kus osales kolm meie kooli õpilast: 8. klassi arvestuses oli edukas Markus Kõiv, kes saavutas 1. koha, Lisete Härma saavutas 9. klassi arvestuses 5. ja Johanna Juhkam samas vanuserühmas 10. koha. Kokku osales olümpiaadil 32 õpilast kuuest erinevast koolist. 

Matkatarkused

Matkatarkused

Jaanuarikuus algasid vabariigi koolide 6.-8. klasside õpilastele suunatud koolitusprogramm  "Kaitse end ja aita teist". Programm on koostatud põhikooli riikliku õppekava ja seda läbiva teema "Tervis ja ohutus" alusel. Programm koosneb teoreetilisest osast, iseseisvast õppest kirjanduse alusel ja vähemalt ühepäevasest ohutuslaagrist, kus testitakse ja kinnistatakse omandatud teadmisi ja oskusi. Koolituse läbinud noor oskab aidata teisi nii, et oleks tagatud tema ohutus.  23. jaanuaril jagas matkatarkusi Kaitseliidu Põlva maleva noorteinstruktor Aile Vals. 

Laulupeo I eelproov

2019. aasta juulikuus möödub 150 aastat esimesest üldlaulupeost. Juubelipidu kannab nime "Minu arm" ja sellest tahavad osa saada 1182 koori, nendest 200 mudilas- ja lastekoori.  Esimene ettelaulmine toimus 21. jaanuaril Põlvas. 

Füüsikaolümpiaad

19. jaanuaril kaitses meie kooli au füüsikaolümpiaadi piirkonnavoorus 8. klassi õpilane Markus Kõiv, kes väga pingelises võistluses saavutas 3.-4. koha. Olümpiaadil osales 15 õpilast kolmest erinevast koolist.  

Inglise keele olümpiaad

18. jaanuaril toimus Räpina Ühisgümnaasiumis maakondlik inglise keele olümpiaad. Meie kooli esindasid 9. klassi õpilased Anna Cordey, Anette Erstu ja Hardi Tohvri. 

Töötoad

Töötoad

 Aasta viimasel koolipäeval haaras ohjad enda kätte õpilasesindus, kes korraldas enne kosutavat jõulupuhkust kaasõpilastele erinevaid töötubasid, kus sai punuda käepaelu, valmistada jõulukaunistusi ja kaarte, küpsetada soolataignast kuuseehteid ja tegeleda pisut spordiga.

Jõulupidu

Jõulupidu

 20. detsembri õhtul toimus jõulupidu. Kontserdil astusid üles väikeste ja suurte näitering, ansambel, kellade ansambel, kõhu- ja peotantsijad.  Loomulikult käis külas ka jõulutaat.

Jõululaat

Jõululaat

19. detsembril toimus koolis jõululaat. Müüdi kodus tehtud küpsetisi, käsitööd ja mänguasju. Eriti hästi läks äri neil, kes kauplesid maiustustega, kuid kaubaks läks igasugune laadakraam. Rahule jäid nii ostjad kui ka müüjad.

Kaitseliidu tänuüritus

Kaitseliidu tänuüritus

17. detsembril võeti Kaitselliidu noorteorganisatsiooni ridadesse vastu uusi liikmeid ning tänati aktiivseid noorkotkaid ja kodutütreid tänukirjade ja meenetega.  

Esmaabi viktoriin

Esmaabi viktoriin

8. klassi õpilased Anette Ojarand ja Emma Kaidro korraldasid 5.-9. klassi õpilastele esmaabi viktoriini. Viktoriin oli tüdrukute loovtöö praktiline osa. 

Algklassid käisid Rakveres jõulumaal

Algklassid käisid Rakveres jõulumaal

 14. detsembril käis I kooliaste Rakveres jõulumaal.

Jõuluhõnguline õppekäik Tartusse

Jõuluhõnguline õppekäik Tartusse

12. detsembril käisid 4.-6. klassi õpilased õppeekskursioonil Tartus. Esmalt tutvuti kirjanike Vilde ja Wilde skulptuuridega. Järgmisena oli kavas tutvuda Toomemäega, kus vaadati Ingli- ja Kuradisilda ning kuulati nende saamislugu. Edasi suunduti Eesti Riigikohtu hoone ette, tehti pilti Tartu Ülikooli rajamise idee algataja Johan Skytte mälestusmärgi juures, uuriti Tartu Ülikooli muuseumihoonet ja toomkiriku varemeid, peatuti Kristjan Jaak Petersoni ja Karl Ernst von Baeri monumentide ees. Loomulikult käidi ka Tartu Ülikooli hoonet ja Jaani kirikut uudistamas. Kuna käes oli jõuluaeg, siis õppekäik lõppes pidurüüs Raekoja platsil. 

Eia jõulud Tondikakul

 6. detsembril käisid 4.-6. klassi õpilased Võru Kandles vaatamas filmi „Eia jõulud Tondikakul". See on seiklusrikas laste jõulufilm väikesest tüdrukust, kes viiakse ühte Lõuna- Eesti tallu, kus hakkavad põnevad seiklused toimuma.  Meie noortele filmivaatajatele meeldis väga näitlejate mäng ja sobivus rollidesse. Film pakkus huvi eelkõige selle tõttu, et on filmitud meie kodu lähedal Piigastes, Käbliku talus ja veel mitmeski teises tuttavas paigas. 

Trimestri Tegija

Trimestri Tegija

Selle õppeaasta osutus I Trimestri Tegijaks 2. klassi õpilane Valdur Veeroja. Valdur on FC Lootos Põlva jalgpalliklubi tubli jalgpallur: ta on korduvalt olnud parim mängija ja turniiri parim väravakütt. 2018. aasta 9. juunil toimunud Eesti- Maroko maavõistlusel valiti ta üheks maskotilapseks. 

Lastevanemate üldkoosolek

13. novembril toimus lastevanemate üldkoosolek. Laste turvalisuse teemadel koolis ja kodus rääkis Kanepi valla lastekaitsetöötaja Terje Lihtsa. KED-programmi tutvustasid Aime Sabre ja Rita Punning. Hoolekogu tegemistest andis ülevaate hoolekogu esinaine Merle Juhkam. Valiti hoolekogu asendusliikmed. Jooksvatele küsimustele vastas Rita Punning. Edasi järgnesid klassikoosolekud. 

Isad koolis

Isad koolis

 Isadepäeva-eelsel laupäeval kogunes kaheksa toimekat isa Krootuse koolimajja. Seekordse piduliku ürituse asemel otsustati lapsevanemad tööle rakendada. Kooli mänguväljak vajab hädasti uusi kiikesid, samuti tunneme suurt puudust väliklassist, kus kevadel ja sügisel õuetunde korraldada.

Ettelugemine

Ettelugemine

30. oktoobril kutsus  raamatukogujuhataja Mai Arujõe lapsed saali, et ette lugeda mõned lustakad katkendid Jaak Urmeti, Jaanus Vaiksoo, Ilmar Trulli ja Kristiina Kassi raamatutest.  

Mini Negavatt

 Mini Negavatt on keskkonnateemaline videokonkurss, kus kutsutakse õpilasi tegema paariminutilisi videosid, milles pakutakse lahendusi erinevatele keskkonnaalastele probleemidele. Meie lapsed tegid filmi "Jäta kilekott poodi!". Selle videoga osutusid Krootuse lapsed Rimi Eesti Food AS lemmikuks. Videot saab vaadata You Tube`st, pannes otsingusõnaks "Jäta kilekott poodi".

3.klass meisterdas lindudele toidulaudu

3.klass meisterdas lindudele toidulaudu

3. klass osales AS Balsnack`i linnusõprade konkursil. Ettevõte on tuntud selle poolest, et lisaks kartulikrõpsudele toodab see ka seemnesegusid ja rasvapalle lindude talviseks toitmiseks. 3. klass võtab antud konkursist osa juba teist korda. Konkursi üheks ülesandeks oli valmistada talvistele aialindudele söögimajake. Lastele tuli appi Liisa isa Kalle Vagula, kes lisaks söögimajakestele aitas lastel meisterdada ka neli pesakasti kevadistele rändlindudele. 

Pudruprogramm

Pudruprogramm

 Oktoobrikuu on pudrukuu ja meie kooli õpilased on üsna aktiivsed selles programmis osalema. Sel aastal keetsid putru 3. ja 5. klass.  3. klass keetis pirni-kaerahelbeputru tumeda šokolaadiga, abiks selles oli neile Rihardi ema Piret. Kuidas pudrukeetmise protsess täpsemalt käis, sellest võivad huvilised lugeda 3. klassi blogist (Krootuse Ritsikad).  5. klass keetis tatraputru, kuhu hulka praeti sibulat ja sinki ning lisandiks viilutati tomateid. Pudruprogrammi eesmärk on laste hulgas populariseerida tervislikku toitumist ja teraviljatoodete kasulikkust.

Võistulugemine Põlva Keskraamatukogus

10. oktoobril toimus Põlva Keskraamatukogus 4. klassi õpilaste võistulugemine. Meie kooli esindas Mia Niinemägi. 

Linapäev Mõnistes

Linapäev Mõnistes

17. oktoobril käisid 5. ja 6. klassi õpilased Mõniste Talurahvamuuseumis linapäeval. Õpilased õppisid tundma linataime, linaga seotud töid ja lina tähtsust eestlaste elus.  

Liikluskonverents

Liikluskonverents

10. oktoobril toimus Maanteemuuseumis Lõuna- Eesti koolide 3. klasside õpilastele ja nende õpetajatele Liikluskasvatuse III konverents, et arutada koos ohutu liiklemise teemadel. Tähelepanu alla võeti igapäevased (ohu)olukorrad liikluses. Kohal olid lapsed ja nende õpetajad Viljandi, Tartu, Võru ja Põlva maakonnast, kokku 50 last ja 12 õpetajat. Põlva maakonda esindasid meie kooli õpilased Rihard Rammul, Liisa Vagula, Melani Telling, Laura Almere ja õpetaja Sigrid Mallene. „10-aastased õpilased on noored liiklejad ning liikluskultuuri edasikandjad. Seega on nad nii eakaaslastele kui ka täiskasvanuile  partneriks ja abiliseks liikluses. Osalejate üks ülesanne on kodus ja koolis kõik siin õpitu ja üle korratu oma lähedastele edasi anda,“ põhjendas  sihtgrupi valikut konverentsi peakorraldaja, muuseumi külastusvaldkonna juht Triinu Õispuu. Konverentsi avas muuseumi juhataja Kadri Valner, kes pani kokkutulnutele südamele, et kõik sõltub inimesest endast. Politsei- ja Piirivalvekapten Rainer Rahasepp, kes rääkis, mis on liiklus. Kirjanik ja tõlkija Anti Saar rääkis labürintidest raamatutes ja liikluses, teede ja linnade kujunemisest ja luges peatüki peatselt ilmuvast raamatust „Pärt läheb uuele ringile“. Sten Marten Viira näitas katkendeid oma juhitavast saatest „Märka märki“.  Seejärel jagunesid lapsed nelja tööpessa. Esimeses tööpesas rääkisid lapsed Rainer Rahasepa juhtimisel oma kooliteest ja selle ohutumaks muutmisest. Teises tööpesas joonistasid lapsed Anti Saare juhtimisel vahvaid labürinte. Kolmandas tööpesas ehitasid lapsed Spark Makerlabi töötoas õhupalliauto. Neljandas töötoas meisterdati Kerle Kadaku juhtimisel tore helkur. Samal ajal toimus õpetajatele samuti töötuba „Multitasking – võimalik või võimatu?“. Seda juhtis Maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Kerli Tallo.

Kohtumine kirjanikega

9. oktoobril oli 4. klassil võimalus kohtuda kirjanike Indrek Koffi ja Anti Saarega, kellega oli kaasas illustraator Maarja- Liisa Plats. Kohtumine leidis aset Saverna raamatukogus.  

Mustkunstnik

Mustkunstnik

9. oktoobril külastas kooli mustkunstnik. 

Õpetajate päev

Õpetajate päev

 5. oktoobril tähistasime õpetajate päeva. Päev algas meeleoluka aktusega. Seejärel haaras 9. klass ohjad enda kätte ja andis õpetajatele selleks päevaks vabaduse.  Töölt "kõrvaldadtud" pedagoogid suundusid esmalt Taevaskoja matkarajale ja seejärel jõelaev Lonnyga lõbusõidule. 

Maagiline mesi

 Krootuse kooli 7. ja 8. klassi õpilased osalesid septembrikuu lõpus toiduteemalises haridusprogrammis „Maagiline mesi“. Programmi finantseeris maaeluministeerium ja üritus toimus Eesti Põllumajandusmuuseumis. Muuseumi haridusprogrammide eesmärkideks oli tutvustada kohaliku tooraine toidulauale jõudmise ahelat, tõsta laste ja noorte teadlikkust kvaliteetsetest Eestist pärit toiduainetest, anda teadmisi toidumärgistest ja sihilikust tarbimisest. Et Eesti toidu idee jõuaks tulevaste tarbijateni, selleks õpetati programmi käigus ka lihtsamaid toiduvalmistamise võtteid. Muuseumitunni raames tutvusid õpilased mesinduse ajalooga, põhiliste meetaimede, tarutüüpide, mesindusinventari ja –saadustega. Erilist tähelepanu pälvis Austriast pärit sinine korterit meenutav mesitaru. Väga toredad ja looduslähedased olid ka pakktarud. Lisaks tekitas elevust ja mõtlemisainet vanaaegse mesindusinventari otstarve. Mesilaste tegevuste ja eluprotsessi paremaks mõistmiseks vaadati filmi „Meemeistrite linn“. Praktilise tegevuse käigus õpiti tundma suira, taruvaiku, mesilasema toitepiima ja õietolmu ning valmistati kunstkärjest küünlaid. Proovile pandi ka õpilaste maitsmismeel - sai mekkida mett, metsamett, õietolmu ja suira. Ühise meeskonna töö tulemusena suudeti tuvastada kõik maitsed. Õpilastele meeldis eriti isetegemise võimalus ja huvitavad faktid mee kohta.

Karaski-Krootuse jooks

Karaski-Krootuse jooks

26. septembril toimus Karaski- Krootuse jooks.  Üritusel lõi kaasa selle jooksu rekordiomanik Janari Sonne, kelle tulemus 16.45 (aastast 1996) on senini purustamata. Janari pakkus jooksurajal lastele oma abi ja tuge ning pidas kinni lubadusest, et ei ületa finišijoont enne seda, kui on lõpetanud esimene tüdruk.  31. jooksu võitsid Välek Veeroja, Reio Kähr ja Rainer Valliste. Tüdrukutest ületas esimesena finišijoone Anette Ojarand (üldarvestuses 4. koht), teisena Lisete Härma ja kolmandana Mia Niinemägi.  Seekordne jooks pakkus nii sportlikke elamusi, üllatusi, eneseületusi kui ka meelelahutust. 9. klassi tüdrukud läbisid raja loomakostüümides.

Euroopa keeltepäev

Euroopa keeltepäev

25. septembril tähistasime Euroopa keeltepäeva. Üritus toimus kahes jaos. Õpetaja Leeni Seppel rääkis algklassidele eksootilistest keeltest ja tähestikkudest, tutvustas põgusalt jaapani ja heebrea keelt ning morse koodi. Lapsed said teada, et maailma pikimas, kmeeri keele tähestikus, on 74 tähte ja maailma lühimas tähestikus on neid vaid 12. Värskelt saadud teadmised tuletati meelde ja kinnistati viktoriiniga. Vanematele klassidele toimus keeltepäeva maastikumäng. Orienteerumiskaartide abil tuli leida kindlad punktid. Igas punktis ootas õpilasi inglise või vene keele teemaline ülesanne, ja kui see jäi sooritamata, siis ka vastav karistus.  Ürituselt jäi kõlama mõte: "Keeleoskus on igaühe vajadus ja õigus!"

1.-3. klass TÜ Botaanikaaias

1.-3. klass TÜ Botaanikaaias

21.septembril sõitis Krootuse Põhikooli 1.- 3. klass Tartusse, et osaleda programmis programmis "Nad kõik on taimed! Taimede elu(vormid) Tartu Ülikooli botaanikaaia kasvuhoonetes". Botaanikaaia väravas tervitas õpilasi giid ja aednik Kristiina Fenske, kes  õpetas taimi tähelepanelikult vaatlema, võrdlema ja rühmitama. Lapsed tutvusid taimeriigi mitmekesisusega avamaal ja botaanikaaia kasvuhoonetes kasvavate taimede näitel. Õpiti tundma eos- (samblad ja sõnajalgtaimed), paljasseemne- ja õistaimi (puud, põõsad, puhmad, liaanid, rohttaimed). Tutvuti botaanikaaia erinevate kollektsioonidega. Lapsed said teada või kordasid, mis on püsikud, sibultaimed ja üheaastased taimed. Õpiti juurde mitmeid ravimtaimi ja uudistati kummalisi taimi. Laste lemmikuks sai juudapuulehik ehk pannkoogipuu, mis kevadel ja sügisel tõepoolest lõhnab pannkookide järele ning kanntaim, mis oma tõelises kasvukohas Kagu- Aasias sööb hiiri ja konni.

Maratonijooks

Maratonijooks

19. septembril osalesid meie kooli õpilased juba kolmandat korda Põlvamaa koolinoorte maratonijooksus. Distantsi pikkus oli 42 195 meetrit ja selle tegid teatejookuna läbi 30 koolinoort. Ürituse üheks eesmärgiks oli püstitada oma kooli rekord maratonijooksus ja püüda ületada maailmarekord (2:02:57). Kui möödunud õppeaastal õnnestus püstitada oma kooli rekord (tulemus alla kahe minuti) ja ületada ka maailmarekord, siis sel õppeaastal nii head tulemust ei saavutatud. Samas sai täidetud jooksu teised eesmärgid: elavdada jooksuharrastust õpilaste hulgas, pakkuda haaravat vaheldust argipäevaliikumisele ja panna proovile oma kehaline tublidus.

Avaaktus

Avaaktus

3. septembril toimus avaaktus. Sel õppeaastal astus 1. klassi 9 õpilast. Kokku on koolis 76 õpilast, keda õpetab 15 pedagoogi. Lisaks sellele toetab õpilasi logopeed, tugiisik, raamatukogu töötaja ja viieliikmeline personal.