Kooli põhimäärus  

KÕLLESTE VALLAVOLIKOGU

M Ä Ä R U S

Krootuse                                                                                             26.november 2010 nr 18

Krootuse Põhikooli põhimäärus

Määrus kehtestatakse põhikooli-ja gümnaasiumiseaduse § 66 lg 1 alusel.

1)      peatükk

ÜLDSÄTTED

§ 1. Kooli nimetus

Kooli nimi on Krootuse Põhikool.

 

§ 2. Asukoht ja tegutsemiskoht

Krootuse Põhikool asub aadressil 63514  Krootuse küla, Kõlleste vald, Põlva maakond.

 

§ 3. Kooli tegutsemise vorm

(1)   Krootuse Põhikool on Kõlleste valla munitsipaalharidusasutus, mis loob õpilastele võimalused põhihariduse omandamiseks ning koolikohustuse täitmiseks.

(2)   Kooli tegevuse aluseks on Haridus- ja teadusministeeriumi poolt väljaantud koolitusluba.

(3)   Kool on ühtluskool, milles iga järgmine õppeaasta tugineb vahetult eelmisele ja  võimaldab ülemineku ühest koolist teise.

(4)   Kool juhindub oma tegevuses põhikooli- ja gümnaasiumiseadusest, muudest õigusaktidest ja käesolevast põhimäärusest.

(5)   Koolis toimub statsionaarne õpe.

(6)   Õppimine on kooli õppekava ulatuses tasuta.

 

 § 4. Pitsat ja  sümboolika

Koolil on oma pitsat ja sümboolika.

 

§ 5. Õppekeel ja asjaajamiskeel

(1)   Kooli õppekeel on eesti keel.

(2)   Kooli asjaajamiskeel on eesti keel.

 

2)      peatükk

TEGEVUSE EESMÄRGID JA ÜLESANDED

 

§ 6. Tegevuse eesmärgid

(1)   Kooli tegevuse eesmärk on koolikohustuslikele  õpilastele võimaluste loomine põhihariduse omandamiseks.

(2)   Tegevuse eesmärkidest lähtuvalt koostab kool oma õppekava, mis vastab riiklikule õppekavale.

 

 

 

§ 7. Kooli ülesanded

(1)   Kooli ülesanne on luua õpilasele eakohane, turvaline, positiivselt mõjuv ja arendav õppekeskkond, mis toetab tema õpihuvi ja õpioskuste, enesereflektsiooni ja kriitilise mõtlemisvõime, teadmiste ja tahteliste omaduste arengut, loovat eneseväljendust ning sotsiaalse ja kultuurilise identiteedi kujunemist.

(2)   Kool aitab kaasa õpilase kasvamisele loovaks, mitmekülgseks isiksuseks, kes suudab ennast täisväärtuslikult teostada erinevates rollides: perekonnas, tööl ja avalikus elus ning valida oma huvide ja võimete kohast õpiteed.

(3)   Kooli ülesandeks on võimaldada õpilastele mitmekülgsed võimalused huvialaringides osalemiseks ja spordiga tegelemiseks.

(4)   Kool võib pakkuda lisaks üldharidusele ka vabahariduslikku koolitust, mis toimub kursuste, õpiringide või muus õppeks sobivas vormis.

(5)   Kooli ülesanne on õpilaste toitlustamise korraldamine.

(6)   Kool võimaldab põhiharidust omandaval õpilasel tasuta kasutada vähemalt kooli õppekava läbimiseks vajalikke õpikuid, tööraamatuid, töövihikuid ja töölehti ning osalema õppekäikudel.

 

3)      peatükk

ÕPPE- JA KASVATUSKORRALDUSE  ALUSED

§ 8. Õppekava

(1)   Õpingute alusdokument on kooli õppekava.

(2)   Õppekava täitmise tagamiseks ja toetamiseks kasutatakse õpikuid, töövihikuid, tööraamatuid ning muid õppevahendeid ja -materjale ning korraldatakse õppekäike.

 

§ 9. Õppe- ja kasvatustöö korraldus

 

(1)   Õppe korraldamisel lähtub kool kvaliteetse üldhariduse võrdväärsest kättesaadavusest kõigile isikutele, sõltumata nende sotsiaalsest ja majanduslikust taustast, rahvusest, soost elukohast või hariduslikust erivajadusest.

(2)   Õpilaste liikumisel ühelt kooliastmelt teisele, õppevormilt või haridustasemelt teisele ei ole riiklikest õppekavadest lähtuvaid takistusi.

(3)   Kool lähtub oma tegevuse korraldamisel riiklikes õppekavadest väljendatud ühiskonna ootustest, õpilaste vajadustest ja huvidest, arvestades võimaluse korral õpilaste ja nende vanemate ettepanekuid ja piirkonna eripära.

(4)   Igas klassis õppetööks vajalikud õpikud, töövihikud ja tööraamatud valib õpetaja koostöös raamatukogu juhatajaga Eesti Hariduse Infosüsteemi (EHIS) õppekirjanduse alamregistrist.

(5)   Õppeaasta kestab 1. septembrist järgmise aasta 31.augustini.

(6)   Õppeaasta koosneb õppeveeranditest ja koolivaheaegadest.

(7)   Õppeperioodil arvestusühikud on õppetund, õppepäev, õppenädal, õppeveerand ja poolaasta. Õppeperioodis on vähemalt 175 õppepäeva (35 nädalat), lõpuklassis vähemalt 185 päeva.

(8)   Põhikooli lõpetamiseks eksamite vormid ja ajad ning koolivaheajad määrab haridus- ja teadusminister oma määrusega.

(9)   Ühes õppenädalas on viis õppepäeva.

(10)                    Õppetunni pikkus on 45 minutit. Vahetunni pikkus on vähemalt 10 minutit.

(11)                    Õppetundide arv ja nende järjekord õppepäevas määratakse tunniplaanis, mille kinnitab kooli direktor.

(12)                    Õpilasele väljastatakse koolis õppimise perioodiks õpilaspilet, mille väljaandmise korra ja vormi kinnitab haridus- ja teadusminister määrusega.

(13)                    Koolis on õpilaste abistamiseks väljaspool ainetunde loodud järgmised tugisüsteemid: õpetajate konsultatsioonid ja täiendav õppetöö, individuaalne õppekava, pikapäevarühm, parandusõpe, logopeediline abi, koduõpe, aineringid, huviringid jne.

(14)                    Hariduslike erivajadustega õpilastele õppe paremaks korraldamiseks moodustatakse õpiabirühmi logopeedilise abi osutamiseks.

(15)                    Õpilase kooli vastuvõtmise üldised tingimused ja kord ning koolist väljaarvamise kord toimub haridus- ja teadusministri määrusega kinnitatud korras.

 

§ 10. Klassi täituvus

Klassi täituvuse ülemine piirnorm on 24 õpilast.

 

§ 11. Õpilaste õpitulemuste hindmine

Õpilaste hindamise, täiendavale õppele jätmise, järgmisse klassi üleviimise ning klassikursust kordama jätmise tingimused ja kord sätestatakse kooli õppekavas.

 

§ 12. Raamatukogu

Koolis on raamatukogu, mille töökorralduse alused kehtestab haridus- ja teadusminister määrusega.

 

4)      peatükk

ÕPILASTE ÕIGUSED JA KOHUSTUSED

 

§ 13. Koolikohustus

(1)    Koolikohustuslik on isik, kes on saanud enne käimasoleva aasta 1. oktoobrit seitsmeaastaseks. Õpilane on koolikohustuslik põhihariduse omandamiseni või 17-aastaseks saamiseni.

 

§ 14. Õpilaste õigused

(1)   Õpilasel ja tema vanemal on õigus valida õpilase huvidele ja võimetele vastav kool, valida õppeaineid koolis õpetatavate valikainete piires või õppida individuaalse õppekava järgi kooli õppekavas kehtestatud korras.

(2)   Õpilastel on õigus  moodustada ühinguid, klubisid, seltse, ringe ja stuudioid, mille sihid ja tegevus ei ole vastuolus kooli ja kodu kasvatustaotlustega.

(3)   Õpilastel on õigus osaleda valitud õpilasesindajate kaudu koolielu probleemide lahendamises.

(4)   Esimese õpilasesinduse liikmed  valitakse klassikoosolekutel. Igast klassist valitakse avalikul hääletusel poolthäälteenamusega 2 õpilast õpilasesindusse.

(5)   Õpilasesinduse koostatud õpilasesinduse põhimääruse  kiidab õpilaskond heaks õpilasesinduse poolt kokkukutsutud õpilaste üldkoosolekul. Heakskiidetud,  seadustele, õigusaktidele ja tunnustatud demokraatlikele põhimõtetele vastava  põhimääruse kinnitab kooli direktor.

(6)   Õpilastel on õigus kasutada õppekavavälises tegevuses tasuta oma kooli rajatisi, ruume, raamatukogu, õppe-, spordi-, tehnilisi ja muid vahendeid kooli kodukorras sätestatud korras

(7)   Õpilastel on õigus saada õppekavas ettenähtu omandamiseks täiendavat abi õpetajatelt nende üldtööaja raames.

(8)   Õpilastel on õigus saada ettenähtud korras ainelist abi selleks eraldatud summadest ja fondidest.

(9)   Õpilastel on õigus saada sõidu- ja muid soodustusi kohaliku omavalitsuse volikogu kehtestatud ulatuses ja korras.

(10)                    Õpilastel on õigus saada koolist teavet koolikorralduse ja õpilaste õiguste kohta, samuti esmast teavet õppimisvõimaluste kohta.

(11)                    Õpilastel on õigus pöörduda oma õiguste kaitseks lasteorganisatsioonide, lastekaitseametnike, samuti kooli üle riiklikku järelevalvet teostava ametiisiku poole.

(12)                    Õpilastel on õigus osaleda ühiskondlikes liikumistes ja seltsides koolis ja väljaspool kooli.

(13)                    Õpilastel ja nende vanematel on õigus pöörduda kooli puudutava informatsiooni saamiseks õpetajate, hoolekogu ja direktsiooni poole.

(14)                    Õpilasel ja tema vanematel on õigus õppenõukogu otsusega mittenõustumise, samuti õpetamist või kasvatamist puudutavate vaidlusküsimuste korral pöörduda kooli hoolekogu ja kooli üle riiklikku järelevalvet teostava ametiisiku poole.

(15)                    Kool tagab õpilase koolis viibimise ajal tema tervise kaitse ja koostab tervisekaitse-eeskirjade ja -normide kohase päevakava.

(16)                    Õpilastele tervishoiuteenuste osutamist korraldab Kõlleste Vallavalitsus seaduses sätestatud korras.

 

§ 15. Õpilaste kohustused

(1)   Õpilane on kohustatud täitma koolikohustust.

(2)   Õpilane on kohustatud täitma kooli kodukorda.

(3)   Õpilane on kohustatud õppima vastavalt oma võimetele, end arendama ja oma teadmisi ning oskusi pidevalt täiendama, lugupidavalt suhtuma kaasinimestesse, ilmutama kodanikutunnet, hoidma ühisvara ja ümbritsevat loodust.

(4)   Õpilane on kohustatud osalema vastavalt eale kooli heaks tehtavas töös.

(5)   Õpilase poolt koolile tekitatud ainelise kahju hüvitab õpilane või teevad seda tema vanemad (eestkostjad) õigusaktidega sätestatud alustel ja korras.

 

§ 16. Õpilastele tunnustuse ja laituse avaldamine.

Õpilasele avaldatakse tunnustust ja laitust kooli kodukorras kehtestatud korras.

 

5.peatükk

KOOLI TÖÖTAJATE  ÕIGUSED JA KOHUSTUSED

§ 17. Koolitöötajate koosseis

 (1) Koolitöötajad  on pedagoogid ja teised kooli töötajad.

(2)    Koolitöötajate koosseisu kinnitab Kõlleste Vallavolikogu kooli direktori ettepanekul, arvestades haridus-ja teadusministri kehtestatud koolitöötajate miinimumkoosseisu ja valla eelarve võimalusi. 

 

§ 18. Kooli pedagoogid

(1)   Pedagoogid käesoleva määruse tähenduses on direktor, õppealajuhataja ja  õpetajad ning teised õppe ja kasvatuse alal töötavad isikud.

(2)   Koolis on klassi- ja aineõpetajad.

(3)   Klassiõpetaja õpetab 1.–6. klassis põhiliselt kõiki õppeaineid oma klassis. Lisaspetsialiseerumise korral võib ta õpetada mõnd ainet 7.-9. klassis.

(4)   Aineõpetaja õpetab 1.–9. klassis ühte või mitut õppeainet vastavalt oma kvalifikatsioonile.

(5)   Pedagoogina ei tohi töötada isik, keda on karistatud  või kellele on kohaldatud sundravi karistusseadustiku § 133 lõike 2 punktis 2, § 141 lõike 2 punktis 1, § 142 lõike 2 punktis 1, § 143 lõike 2 punktis 1, § 1431 lõike 2 punktis 1, §-des 144–146 või §-des 175–178 sätestatud kuriteo eest, mille karistusandmed ei ole karistusregistrist karistusregistri seaduse kohaselt kustutatud või mille karistusandmed on karistusregistrist kustutatud ja kantud karistusregistri arhiivi.

 

§19. Töölepingute sõlmimine, muutmine, lõpetamine

(1)   Töölepingud koolitöötajatega sõlmib, muudab ja ütleb üles  kooli direktor vastavuses töölepingu seaduse ja    pedagoogide töösuhteid reguleerivate õigusaktidega.

(2)   Õpetajate, õppealajuhataja ning teiste õppe- ja kasvatusalal töötavate isikute vabade ametikohtade täitmiseks korraldab kooli direktor konkursi, mille läbiviimise korra kinnitab hoolekogu direktori ettepanekul.

(3)   Koolitöötajate ametikohustused, õigused ja vastutus määratakse töötaja töölepingus , ametijuhendis ja kooli töökorralduse reeglites.

 

§ 20. Pedagoogide atesteerimine

Pedagoogide kutseoskuste ja kutsemeisterlikkuse ning nende kvalifikatsioonitaseme üle otsustamiseks korraldatakse atesteerimine. Atesteerimise tingimused ja korra kehtestab haridus- ja teadusminister määrusega.

 

6.peatükk

KOOLIELU KORRALDAMINE

 

§ 21. Kooli juhtimine

(1)   Kooli juhib direktor.

(2)   Direktoriga sõlmib, muudab ja ütleb üles töölepingu vallavanem või tema volitatud ametiisik.

(3)   Direktori vaba ametikoha täitmiseks korraldatava konkursi kuulutab välja ja selle läbiviimise korra kehtestab vallavalitsus. Konkursi võitnud isiku kinnitab ametisse vallavalitsus.

(4)   Direktor kannab vastutust kooli üldseisundi ja arengu ning rahaliste vahendite õiguspärase ja otstarbeka kasutamise eest.

(5)   Direktor on kooli seaduslik esindaja. Direktor võib teha tehinguid, mis on suunatud tema seaduses sätestatud ülesannete täitmisele.

 

§ 22. Õppenõukogu

(1)   Koolil on õppenõukogu, mille liikmed on kõik kooli pedagoogid ja mille ülesanne on kooli õppe- ja kasvatustegevuse kindlaksmääramine, analüüsimine, hindamine ning juhtimiseks vajalike otsuste tegemine.

(2)   Õppenõukogu pädevuse ja tegutsemise korra määrab haridus- ja teadusminister määrusega.

 

§ 23. Hoolekogu

(1)   Kooli õpilaste, pedagoogide, omavalitsuse, õpilaste vanemate, vilistlaste ja kooli toetavate organisatsioonide ühistegevuseks õppe ja kasvatuse suunamisel, planeerimisel, jälgimisel ning õppeks ja kasvatuseks paremate tingimuste loomiseks moodustatakse Kõlleste Vallavolikogu kehtestatud korras kooli hoolekogu ja kehtestatakse selle töökord.

 

§ 24. Kooli tegevuse planeerimine

(1)   Kooli ja kodu koostöö koordineerimiseks kutsub kooli direktor kokku lastevanemate klassi- ja üldkoosoleku vähemalt üks kord aastas. Kui kolmandik klassi õpilaste vanemaid nõuab, on direktor kohustatud kokku kutsuma selle klassi õpilaste lastevanemate koosoleku.

(2)   Koolil on õigus luua iseseisvalt sidemeid välispartneritega ja neid igakülgselt arendada. Kool valib koostöö vormid sõpruskoolidega ja vastutab isikute ning gruppide ettevalmistamise eest välissuhtlemisel. Koolil on õigus vastu võtta välisriikide õpetajaid ja õpilasi vastastikusel kokkuleppel.

 

7.peatükk

FINANTSEERIMISE, MAJANDAMISE JA ASJAAJAMISE ALUSED

 

§ 25. Kooli vara

(1)   Kooli vara moodustavad Kõlleste valla poolt koolile sihtotstarbeliseks kasutamiseks ja valdamiseks antud maa, hooned, rajatised, seadmed, inventar ja muu vara.

(2)   Kooli vara valdamine, kasutamine ja käsutamine toimub vastavalt volikogu kehtestatud vallavara eeskirjale.

 

§ 26. Kooli eelarve

(1)   Koolil on oma eelarve valla eelarves.

(2)   Kooli eelarve tulud moodustuvad eraldistest riigi- ja vallaeelarvest, laekumistest sihtfondidelt, annetustest ja kooli tegevusega seotud õppekavavälisest tegevusest saadud tuludest.

(3)   Kool võib oma põhitegevuse kõrval ning seda kahjustamata tegeleda võistluste, festivalide, kursuste, laagrite, kontsertide, näituste ja toitlustamise korraldamise, vara ja ruumide rentimisega.

(4)   Õppekavaväliselt saadud tulude arvelt tehtavad kulud ei arvata tegevuskulude hulka.

(5)   Kooli direktori, pedagoogide palgad, pedagoogide koolituskulud, õpikute soetamise, õpilaste koolilõuna ja osa investeeringute ning ühisürituste kuludest kaetakse riigieelarvest lähtudes õpilaste arvust koolis.

(6)   Kõlleste valla eelarvest finantseeritava personali töö tasustamine toimub volikogu määruse alusel. Töötasud kehtestab vallavalitsus kooli direktori ettepanekul.

(7)   Direktor esitab kooli hoolekogule igal aastal eelarvekava heakskiitmiseks ja seal heakskiidetud eelarvekava täpsustamiseks Kõlleste vallavalitsusele ning kinnitamiseks volikogule.

(8)   Kooli tegevuskulude katmises osalevad täies ulatuses kõik teised omavalitsusüksused proportsionaalselt nende haldusterritooriumil elavate Krootuse Põhikoolis õppivate õpilaste arvuga.

 

 

§ 27. Kooli asjaajamine

 

(1)   Koolis peetavate kohustuslike dokumentide loetelu, dokumentides esitatavad andmed ja  nende täitmise kord on kehtestatud haridus- ja teadusministri määrusega.

(2)   Koolis peetakse õppe- ja kasvatustegevuse alaseid kohustuslikke dokumente paberil või elektroonilises õppeinfosüsteemis (EHIS, e-kool). Elektroonilise õppeinfosüsteemi andmestik on osaliselt ja tervikuna paberile väljatrükitav.

(3)   Elektroonilise õppeinfosüsteemi kasutamise korral peab olema takistatud volitamata isikute juurdepääs õppeinfosüsteemile, tagatud andmete konfidentsiaalsus ja terviklik säilimine ning andmete varundamine üks kord ööpäevas ja koopiate varundamine iga nädala lõpul.

 

 

8.peatükk

ÜMBERKORRALDAMISE, ÜMBERKUJUNDAMISE JA TEGEVUSE LÕPETAMISE ALUSED NING KORD

 

§ 28. Ümberkorraldamine, ümberkujundamine ja tegevuse lõpetamine

(1)   Kooli ümberkorraldamine, ümberkujundamine ja  tegevuse lõpetamine toimub Kõlleste vallavalitsuse poolt vastavalt seadusandlusele.

(2)   Kooli ümberkorraldamine või tegevuse lõpetamine võib toimuda vaid pärast õppeperioodi lõppu.

(3)   Kooli tegevuse lõpetamise otsusest teatatakse kirjalikult Haridus- ja teadusministeeriumile, maavanemale, lapsevanematele, õpilastele ja kooli personalile hiljemalt kuus kuud enne uue õppeaasta algust.

(4)   Kooli tegevuse lõpetamisel tagab vallavalitsus õpilastele võimaluse jätkata teises koolis.

 

 

9.peatükk

RAKENDUSSÄTTED

 

§ 29.  Määruse rakendamine

(1)   Tunnistada kehtetuks Kõlleste Vallavolikogu 30.november 2007.a. määrus nr 16 “Krootuse Põhikooli põhimäärus”

(2)   Määrust rakendatakse alates  01.jaanuarist 2011.a.

 

 

 

Valev Krebes

Volikogu esimees