Toimunud sündmused 2022/2023

Lõpupidu

Lõpupidu

16. juunil toimus Krootuse koolis pereheitmine, teel saadeti 34. lennu lõpetajad. Klassi lõpetasid Janek Almere, Sofia Maria Ivanova, Iti Triin Telling ja Marjanika Tsibo. Klassi juhatas Imbi Vaikmäe.

Kevadpidu ja tänuüritus

Kevadpidu ja tänuüritus

Meie koolis on saanud traditsiooniks tänada õpilasi aasta jooksul saavutatud tulemuste eest nii õpingutes kui ka tubli osavõtu eest võistlustel, olümpiaadidel ja konkurssidel. Tänukirja ja šokolaadi said kõik õpilased, maiustuse suurus olenes sellest, kui suur oli kellegi panus. Tänati ka õpetajaid ja tublide õpilaste vanemaid.   Kevadpeo kava pani kokku õpetaja Tuulike Mölder, tuues lavale Lydia Koidula näidendi "Saaremaa onupoeg". Näidendi vaheli pikiti sobivalt laulu, tantsu, pillimängu. Kava ettevalmistamisel olid abiks muusikaõpetajad Anželika Niitla ja Aino Oviir, tantsuõpetaja Reno Olle. Suur kummardus kõigile näitlejatele, lauljatele, tantsijatele ja pillimängijatele.

Rongisõit Piusale

Rongisõit Piusale

7. juunil külastasid 4. klassi õpilased  Piusa maastikukaitsealal asuvat liivakooastikku ja matkasid sealsel matkarajal. Piusale sõideti rongiga, kuna enamiku õpilaste jaoks oli see uudne kogemus. 

Viimane koolikell

Viimane koolikell

26. mail lõppes 9. klassi õpilastel igapäevane koolirutiin ja pärast seda algas pingelin eksamiperiood. Tutipäev on lõõgastus enne lõpuspurti. Sel päeval tulevad üheksandikud kooli kostümeeritult, meenutamaks oma koolitee algust.  

Koolipäev Karilatsis

Koolipäev Karilatsis

Kevadised päikesepaistelised ilmad teevad klassiruumis istumise üsna raskeks ja seepärast otsustaski 4. klass ühe koolipäeva veeta Karilatsi muuseumis. Osaleti programmis "Siki-saki, sannakene", kus saadi teadmisi saunast kui eestlaste tervise allikast. Lisaks kehaharimisele saime uusi teadmisi pesupesemisest vanal ajal, lastel oli võimalik jõest vett pesupesemiseks kaelkookudega tassida jne. Peale seda tutvusime erinevate muuseumi hoonetega, rääkisime toredaid rahvajutte ja lõpuks sai iga õpilane istutada ühe kõrvitsataime. Sügisel läheme saaki koristama. 

Ilusa käekirja konkurss

Ilusa käekirja konkurss

Meie koolis on saanud traditsiooniks korraldada esimeses kooliastmes ilusa käekirja konkurssi. Igast klassist valiti välja kolm ilusamat käekirja ja tublimaid tunnustati tänukirja ja väikese meenega.  Algklasside kõige ilusam käekiri on 2. klassi õplasel Karoliina Russakul, kuna kõik žüriiliikmed pidasid tema töö parimaks. 1. klassi ilusaima käekirjaga õpilased on Sandra Sirelpuu, Helean Seeme ja Ronja Russak. 2. klassi ilusamad käekirjad on Marleen Laanel, Karoliina Russakul ja Melissa Solodovil. 3. klassi kaunima käekirja omanikud on Erko Pärli, Loviise Pill ja Tarmo Tristen Uutmann. 

Aasta orhidee joonistuskonkurss

Aasta orhidee joonistuskonkurss

Eesti orhideekaitse  klubi korraldas tänavu joonistusvõistluse, mille raames kutsuti üles joonistama selle aasta orhideed - valget tolmpead. Ka meie kooli õpilased võtsid antud konkursist osa ja kolme  õpilase töö valiti parimate hulka. Auhinna said 1. klassi õpilane Ronja Russak ja 2. klassi õpilane Karoliina Russak, neid juhendas lapsevanem Eeva Käsper- Russak. Auhinnavääriliseks sai ka 4. klassi õpilase Liisa Uutmanni töö, teda juhendas kunstiõpetaja Hele Luht. Palju õnne võitjatele!

1. klass uurimistööde vabariiklikul konkursil

1. klass uurimistööde vabariiklikul konkursil

  Juba kümmekond aastat on kutsunud Tartu Ülikooli muuseum ja Hull Teadlane vabariigi 1.- 3. klassi õpilasi osalema uurimistööde konkursil. Sel õppeaastal oli uurimistöö teemaks „Imeline maitse“ ja sellest võtsid osa ka Krootuse Põhikooli 1. klassi õpilased. Kuues katsetunnis  veenduti, et nägemis- ja haistmismeel võivad maitsmismeelele vingerpusse mängida. Eksperimendi käigus joodi punast, kollast, sinist, rohelist ja musta jooki, mis tundusid maitsvat erinevalt, aga tegelikult oli kasemahl, mis oli värvitud maitsetu toiduvärviga. Samas lõhnasid kolme sorti kotletid üsna sarnaselt ning nägid välja tavapäraste hakklihast küpsetatud kotlettidena, aga ei maitsenud tuttavalt. Nad olid tehtud kartulitest, ubadest ja kalast. Uurimistöö eesmärgid, kulu ja tulemused vormistati tööks. Märtsi alguses saabus Eesti Teadusagentuuri žüriilt kiri, et Krootuse kooli õpilaste töö on osutunud valituks teadusfestivalile, mis toimus 11.- 12. aprillil Tartus ERM-is. Lisaks teadusfestivali auhindadele said õpilased ja nende juhendaja tänukirja Maaeluministeeriumilt uurimistööde konkursil silmapaistva osalemise eest.

Rohu- nimeline kirjanduskonkurss

Rohu- nimeline kirjanduskonkurss

Tänavu laekus kirjanduskonkursile 76 tööd kaheksast Põlvamaa koolist. Kirjutada tuli jutte ja luuletusi oma lemmikloomast, vanem kooliaste sai ülesandeks sepitseda vemmalvärss loomast. Meie koolist laekus konkursile 12 tööd, millest žürii tunnistas auhinnavääriliseks neli tööd ja ära märgiti kahe õpilase töö. Võitjateks osutusid Clara Luna Doyle ja Ronja Russak 1. klassist, nende juhendajaks Sigrid Mallene, Rebeka Kuld 6. klassist, juhendaja Imbi Vaikmäe ja Iti Triin Telling 9. klassist, juhendaja Aime Sabre.

Loovtööde kaitsmine

Loovtööde kaitsmine

20. aprill oli 8. klassi õpilastele väga tähtis- kaitsmisele tulid nende loovtööd. Kaitstavad tööd olid järgmised: "Puidule maalimine"- Laura Marina Ivanova "Isamaalised noorteorganisatsioonid läbi sajandi"- Raimond Raulis Kirves "Kahoot Karaski- Krootuse kooli ajaloost"- Kärt Nukk "Prügikast"- Mihkel Valter Michelson "Mäng Iirimaast"- Meryl Pakkonen 

Koolikotivaba päev

Koolikotivaba päev

20. aprilli hommikul võis näha õige iseäralikku vaatepilti, kuidas õpilased vajalikke õppetarbeid kooli tõid. Laste fantaasial polnud piire, koolikoti asemel kasutati kõikvõimalikke ja võimatuid asju kodusest majapidamisest, alates pesuvannist ja lõpetades tolmuimejaga. Sinna vahele jäid mitmesugused korvid, kohvrid (ka tööriistakohvrid), külmakast ja isegi üks väiksemat sorti kummut. 

2. klassi õppekäik

2. klassi õppekäik

 Teine klass käis 30.märtsil Tartus Teatri Kodus vaatamas ammuoodatud teatrietendust „Viks ja Koba“. Teatri Kodu keldris on tore muuseum, kust saab aimu, kuidas olid ehitatud keskaegsed linnamajad. Muuseumis sai tutvuda erinevate nukuteatrite liikidega. Etendus oli hoogne ja pakkus mõtlemisainet. Kas korralik ja tubli õpilane on alati parem ning targem? Või äkki on ta hoopis edukam  koostööd tehes natuke lohaka, kuid nutika kaasõpilasega? Teatri juurest jalutati Raekoja platsile, kust leiti üks täitsa viltune maja. Selles majas asub kunstimuuseum. Saadi osa kunstimuuseumi õppeprogrammist. Huvi pakkus näitus, mis rääkis II maailmasõja ajal puruks pommitatud kunstiteoste restaureerimisest. Kasutati ka juhust, et viidi muuseumi korraldatud maastike joonistuskonkursile ära oma klassi tööd.

Lastekirjanduse päev

Lastekirjanduse päev

3. aprillil tähistasime  Krootuse Põhikoolis lastekirjanduse päeva ettelugemisvõistlusega 1.-4. klassile. Liikumisaastale kohaselt oli palutud valida etteloetava pala teemaks sport või liikumine. Kaksteist lugejat olid ettekandmiseks valinud täiesti erinevad raamatud. Võistluse korraldamise üks eesmärkidest oligi lastele esinemiskogemuse pakkumine. Võistlejaid kuulas žürii koosseisus Mai Arujõe, Vaike Puuselg ja Annabel Huik. Valiti klasside parimad esinejad, kuid raamatu kingiks sai iga osaleja. Klasside parimad olid: 4. klass- Robin Kirss, 3.klass- Tarmo Tristen Uutmann, 2.klass- Karoliina Russak, 1.klass- Sandra Helstein. Ürituse korraldas Tuulike Mölder.

Jüri- Mari päev

Jüri- Mari päev

Kuna sel aastal kellelegi koolis aprillinalja teha ei õnnestunud, otsustati soorollide vahetamise mängu mängida märtsikuu viimasel päeval. Üheks päevaks muutusid poisid tüdrukuteks ja tüdrukud poisteks.  

Isamaalised noorteorganisatsioonid läbi sajandi

Isamaalised noorteorganisatsioonid läbi sajandi

24. märtsul tutvustas 8. klassi õpilane Raimond Raulis Kirves teemakohase näitusega sajandi jooksul tegutsenud noorteorganisatsioone. Antud näitus oli üks osa õpilase loovtööst. Ürituse teine eesmärk oli rääkida õpilastele 74 aastat tagasi toimunud traagilistest sündmustest - märtsiküüditamisest. 


Maakondlik kirjandusmäng

Maakondlik kirjandusmäng

3.-4. klasside kirjandusmängu eelvoor toimus 15. märtsil Põlva Keskraamatukogus. Mängus osalemiseks oli kolmeliikmelisel võistkonnal vaja läbi lugeda 10 raamatut. Selle ülesandega said hakkama 4. klassi õpilased Ranek Kattai, Liisa Uutmann ja Annabel Arro ja saavutasid tubli 3. koha.  

Emakeelepäev

Emakeelepäev

14. märtsil tähistasime emakeelepäeva. 1.-4. klass mängis aardejahti, 5.-9. klass sai oma teadmisi testida Kahootis. Pärast seda oli võimalik koostada sõnatreppi ja pakkuda välja kõige ilusam eestikeelne sõna. Emakeelepäeva korraldas õpetaja Liisi Rääk. 

Eesti 105

Eesti 105

23. jaanuaril tähistasime Eesti sünnipäeva. Aastapäeva auks joonistasime tänavu pilte, kirjutasime luuletusi ja etendasime etüüde. Pildid ja joonistused riputati kõigile vaatamiseks näitusele, 7.-9. klassi etüüde saime näha aktusel. Lisaks oli välja pandud 8. klassi õpilase Raimond Raulis Kirvese kaitsmisele tuleva loovtöö üks osa. Kõigi luuletuste, joonistuste ja etüüdide autorid said tänukirja, parimatele anti ka auhind.  Aktus algas piduliku sissemarsiga, kus noored kaitseliitlased tõid saali lipu. Kontserdil esinesid ansambel, näitering ja õpetaja Tuulike Mölder. 

Vastlapäev

Vastlapäev

Meie koolis on traditsiooniks saanud pidada vastlapäeval vastlalaata. Neljal esimesel vahetunnil oli kõigil võimalus osta või müüa, mida hing ihaldas. Pärast laadamelu suundus tegevus liumäele. Kõigepealt sai võimaluse linapikkust ennustada 1.-3. klassi õpilased, seejärel lustisid kelgumäel keskastme  õpilased ja päeva lõpuks sai mäele ka vanem kooliaste.  Toredad võistlused mõtles välja õpetaja Annabel. Pärast lumes möllamist ootas kõiki tass kuuma teed ja vahukoorekukkel. 


Digiturvalisus

Digiturvalisus

 7. veebruar oli turvalise interneti päev. Seoses sellega käis meil külas Inger Klesment Tartu ülikoolist, kes oskas selle teema lastele lihtsalt ja huvitavalt selgeks teha. Õpe toimus kolmes rühmas ja raskusaste muutus vastavalt vanusele. Koolitaja mängis lastega toredaid mänge, tõi näiteid elust ja jagas muud vajalikku teavet.

Joonistusvõistlus

Joonistusvõistlus

Tähistasime jänese aasta saabumist jäneste joonistamisega. Pildid seati vaatamiseks näitusele ja kõigil oli võimalik töid hinnata. Iga osalejat premeeriti väikese meenega. 

Jõulupidu

Jõulupidu

Selle õppeaasta jõulupidu kandis pealkirja "Jõuluvana pühademeeleolu". Peo kava pani kokku õpetaja Tuulike Mölder ja tegevus toimus näiteringi ja näitleja Tarmo Tagametsa eestvedamisel.  

Jõululaat

Jõululaat

Jõululaat on üritus, mis tekitab kõigis tõelise jõulutunde ja annab märku peagi lähenevast koolivaheajast. See on iga-aastane oodatud sündmus nii ostjatele kui müüjatele, õpilastele ja õpetajatele.  

Maod ja sisalikud

Maod ja sisalikud

Esmaspäeval, 12. detsembril käis külas Toomas Pranstibel, kellel olid kotiga kaasas mitmesugused roomajad. Madude kasvataja on selle hobiga tegelenud juba üle 30 aasta. Ühtegi mürgist ega ohtlikku isendit ta kaasa ei toonud. Julgematel oli võimalus nendele eksootilistele loomadele ka pai teha või koguni lasta endale mõnda neist kaela panna. 

Valged jõulud, värvilised jõululood

Valged jõulud, värvilised jõululood

7. detsembril käisid 3. ja 4. klassi õpilased  ERMis ja osalesid sealses jõuluprogrammis. 

Põhja- Tallinn

Põhja- Tallinn

18. novembril külastasid meie kooli kolm muusikut ansanblist Põhja- Tallinn. Kollektiivi tegemistest ja muusikast andsid ülevaate Maia Vahtramäe, Jaanus Saks ja Hannes Vellend. 

Uudishimu päev

Uudishimu päev

 President Alar Karis kutsus kõiki üles tähistama 17. novembril uudishimu päeva. Õpetajad valmistasid ette üheksa erinevat töötuba, kus sai oma nutikust proovile panna mõttemängudes, määrata reaktsiooni kiirust ja oma täpsust läbi putuka silmade, ehitada spagettidest ja vahukommidest võimalikult kõrge torni, kududa ainult lõnga ja sõrmedega (vardaid kasutamata),  meisterdada nöörist ja plasttopsist telefoni, külastada põgenemistuba ja selgeltnägijat ning lahendada erinevaid nuputamisülesandeid.

Kahoot kooli ajaloost

Kahoot kooli ajaloost

8. klassi õpilane Kärt Nukk tegi oma loovtöö praktilise osa kooli ajaloost. Üritus toimus 9. novembril 5.-9. klassidele. Võistles üheksa segavõistkonda, parimad kooli ajalootundjad olid Raimondi võistkonnas.  

Kooli juubel

Kooli juubel

22. oktoobril tähistastati Karaski-Krootuse kooli 255. sünnipäeva. Praegused õpilased andsid endistele õpilastele, töötajatele ja külalistele meeleoluka kontserdi.  

Karjäärinõustamine

Karjäärinõustamine

19.oktoobril nõustati 7.-9. kl elukutsevalikul.  

Üritus Põlva Keskraamatukogus

Üritus Põlva Keskraamatukogus

12. oktoobril toimus Põlva Keskraamatukogus maakondlik 4. klasside ettelugemise võistlus. Seekord tuli ettekandmisele tulev pala valida oma 90. sünnipäeva tähistanud kirjaniku Aino Perviku loomingust. Krootuse kooli esindas Ranek Kattai, kes luges ette katkendi raamatus "Klabautermanni mure".  

Õpetajate päev

Õpetajate päev

7. oktoobril tähistati õpetajate päeva. 9. klass korraldas õpetajatele meeleoluka aktuse, seejärel asusid nad koos vilistlastega pedagoogide kohustusi täitma. Õpetajad said mõnusalt aega veeta juteldes ja kohvi juues. 

35. Karaski-Krootuse jooks

35. Karaski-Krootuse jooks

28. septembril toimus juba 35. Karski- Krootuse jooks. Jooksust võttis osa 71 õpilast ja üks külaline, meie kooli vilistlane Tanel Kährik. Tanel jõudis finišisse ajaga 21.26, temast 45 sekundit kiirem oli 5. klassi õpilane Kevin Sirelpuu, kelle ajaks tuli 20.41. Õpilaste arvestuses jõdis teisena finišisse 8. klassi õpilane Mihkel Valter Michelson ja kolmandana sama klassi poiss Raimond Raulis Kirves. Tüdrukute arvestuses olid nobedamad jooksjad 4. klassi õpilane Liisa Uutmann, kes üldarvestuses saavutas 5. koha ajaga 26.02, tema järel nobeduselt teine tüdruk oli Marleen Laane 2. klassist ja kolmandana ületas finišijoone 5. klassi neiu Grete- Liis Kinsigo. Õpilaste jooksu tulemustega saate tutvuda "Traditsioonide" rubriigist.

Euroopa keeltepäev

Euroopa keeltepäev

Esmaspäeval, 26. septembril kutsus õpetaja Piret Rammul kõiki 5.-9. klassi õpilasi keeltepäeva üritusele. Esmalt tehti lühike sissejuhatus Euroopas räägitavatest keeltest, seejärel moodustati rühmad ja osaleti viktoriinis. Ürituse teise osana oli võimalus kuulata katkendeid "Harry Potterist" 14 erinevas keeles.  

4. klass sorteeris Tartu Loodusmajas prügi

4. klass sorteeris Tartu Loodusmajas prügi

19. septembril käisid 4. klassi õpilased Tartu Loodusmajas, et  lähemalt uurida, kuhu lähevad pakendid ja kuidas neid oleks otstarbekas sorteerida. Kuna kestis maailmakoristuse nädal, siis tõmmati esmalt kätte töökindad ja mindi pisirügi koguma. Pärast seda uuriti lähemalt erinevaid pakendeid ja sorteeriti neid nii, et loodus kõige vähem haiget saaks. Õppetunni lõpus jäädvustas iga laps paberile oma käejälje ja kirjutas sinna, mida tema looduse hoidmiseks ära saaks teha. 

Meediatund

Meediatund

 Kolmanda kooliastme õpilastel oli tore võimalus kohtuda Krootuse kooli vilistlase Laura Mallenega. Laura töötab hetkel kommunikatsioonijuhi ja õppejõuna, kuid ta on olnud reporter ajalehtedes Postimees, Eesti Ekspress ja Eesti Päevaleht.  Laura rääkis õpilastele ajakirjanikutöö köögipoolest, oma huvitavatest eksperimentidest ja näitas põnevaid videosid. Lastele said selgeks mõisted libauudis ja valeuudis, kuidas valeuudis levib ja kuidas seda ära tunda. Õpilastel oli Laurale tema töö kohta palju küsimusi. Meediatund lõppes viktoriiniga.

Teeme koduümbruse puhtaks

Teeme koduümbruse puhtaks

Eestist alguse saanud maailmakoristuspäev on ajaloo suurim üleilmne kodanikualgatus, millest võtavad osa miljonid inimesed enam kui 180 riigist. Ka Krootuse kooli õpilased on juba palju aastaid neist talgutest osa võtnud, andes oma panuse koduümbruse korrastamisse. Paaril viimasel aastal on suuremat tähelepanu pööratud  pisiprügi kogumisele, sealhulgas suitsukonidele, et vältida nende sattumist veekogudesse ja sealt omakorda Läänemerre.  16. septembril käisidki kõik õpilased kolmanda tunni ajal koristusretkel, kuid pildile õnnestus püüda vaid 4. klass. 

Ettelugemise päev

Ettelugemise päev

 Seoses raamatukogude aastaga kutsuti kõiki üles 15. septembril raamatuid ette lugema. Vanemate klasside kirjandustundides luges õpetaja Aime ette katkendeid kohustusliku kirjanduse varamust. Kella ühest kella kaheni oli võimalik kõigil, kes soovisid, kuulata katkendeid "Väikesest printsist" 2. klassi ja õpetaja Tuuliki esituses. Lisaks lugemisele sai vaadata ka uut illustreeritud ja lihtsustatud väljaannet Antonie de Saint Exupery eelpool nimetatud raamatust. Pärast lugemist sai iga soovija endale kaasa voltida oma raamatu. 

Avaaktus

Avaaktus

1. septembril avas Krootuse kool oma uksed 79 õpilasele ja 18 õpetajale.  Esimesse klassi astujaid oli sel sügisel 9, õpetajate read täienesid nelja liikme võrra. Nii uusi tulijaid kui ka vanu olijaid tervitasid direktor Rita Punning ja juhiabi Karin Valdas, Kanepi vallavanem Mikk Järv, 1. klassi juhataja Sigrid Mallene, 7. klassi õpilased Laura Almere ja Kristo Käo ning tütarlaste ansambel koosseisus Iti Triin Telling, Sofia Maria Ivanova ja Laura Marina Ivanova (neid juhendas muusikaõpetaja Aino Oviir).